Hint: type '@' before the username to find the user
Cancel

Bets and tips for the game Neftekhimik — Avtomobilist

October 22, 12:00 pm (EDT)
October 22, 12:00 pm (EDT)
Neftekhimik
Avtomobilist
Stadium: Neftekhim Arena (Nizhnekamsk, Russia)

Team Rosters

Starting lineups will be announced about an hour before the game

M — Minutes P — Pucks A — Assists P — Points
Neftekhimik

Vyacheslav Bucaev
coach
Player M P A P
In squad
Konstantin Barulin
gk. 482 -30 0 0
Evgeny Ivannikov
gk. 417 -25 0 0
Alexei Volgin
df. 306 2 2 4
Otso Rantakari
df. 262 2 4 6
Alexander Osipov
df. 240 1 3 4
Alexander Loginov
df. 233 0 0 0
Alexander Bryntsev
df. 232 0 1 1
Aleksey Puzanov
df. 150 0 1 1
Gleb Semyonov
df. 117 0 2 2
Bulat Motygullin
df. 98 0 0 0
Dinar Khairullov
df. 20 0 0 0
Sergei Martynov
df. 1 0 0 0
Alexander Kucheryavenko
fw. 275 6 3 9
Ildar Shiksatdarov
fw. 250 2 5 7
Rafael Bikmullin
fw. 214 0 4 4
Vladimir Galuzin
fw. 190 3 2 5
Libor Hudacek
fw. 172 2 5 7
Timur Sharifyanov
fw. 164 0 4 4
Marat Khairullin
fw. 162 4 3 7
Maxim Groshev
fw. 156 0 1 1
Bulat Shafigullin
fw. 155 0 0 0
Timur Khafizov
fw. 147 2 0 2
Daniel Butsayev
fw. 106 2 1 3
Artyom Golubovich
fw. 83 1 0 1
Andrei Kostitsyn
fw. 74 0 2 2
Andrey Chivilev
fw. 66 0 0 0
Vladislav Shutov
fw. 55 0 0 0
Maxim Polkin
fw. 47 0 0 0
Mikhail Byakin
fw. 29 1 1 2
Ilya Paranin
fw. 25 0 0 0
Will not play
Pavel Poryadin
fw. 222 4 6 10
Roman Graborenko
df. 137 1 1 2
Avtomobilist

Bill Peters
coach
Player M P A P
In squad
Jakub Kovar
gk. 973 -34 2 2
Vladislav Gross
gk. 59 -2 0 0
Nikita Tryamkin
df. 419 1 6 7
Charles Genoway
df. 405 3 7 10
Alexei Vasilevsky
df. 348 3 3 6
Mikhail Mamkin
df. 274 1 3 4
Sergey Zborovskii
df. 273 2 1 3
Maxim Berezin
df. 114 0 2 2
Denis Bodrov
df. 95 2 1 3
Daniil Zaycev
df. 7 0 0 0
Piter Holland
fw. 318 3 9 12
Aleksey Makeev
fw. 284 11 10 21
Dan Sexton
fw. 283 2 9 11
Stanislav Bocharov
fw. 281 4 4 8
Brooks Macek
fw. 253 7 4 11
Pavel Kulikov
fw. 252 0 3 3
Vyacheslav Litovchenko
fw. 248 4 3 7
Anatoly Golyshev
fw. 219 6 4 10
Georgy Belousov
fw. 205 3 5 8
Alexander Protapovich
fw. 180 0 1 1
Geoff Platt
fw. 172 1 2 3
Andrei Obidin
fw. 88 2 1 3
Ilja Ovchinnikov
fw. 55 1 1 2
Stepan Khripunov
fw. 21 1 1 2
Will not play
Pavel Datsyuk
fw. 321 5 15 20
Zakhar Arzamastsev
df. 110 0 2 2
Vladimir Galkin
gk. 59 -5 0 0
Mikhail Nazarov
fw. 38 0 0 0
Alexander Sevostyanov
df. 20 0 0 0
Nikita Setdikov
fw. 14 0 0 0
Stepan Ostrovsky
df. 9 0 0 0
Ilja Zakharov
fw. 8 0 0 0
Yuri Salov
df. 3 0 0 0
Vladislav Leonthev
df. 0 0 0 0

Head-to-Head

KHL 2020-2021
09/15/20
Neftekhimik
Avtomobilist
KHL 2019-2020
01/21/20
Neftekhimik
Avtomobilist
1
:
1
0
:
1
S
01/05/20
Avtomobilist
Neftekhimik
12/19/19
Avtomobilist
Neftekhimik
09/14/19
Neftekhimik
Avtomobilist
KHL 2018-2019
02/18/19
Avtomobilist
Neftekhimik
01/25/19
Neftekhimik
Avtomobilist
12/19/18
Neftekhimik
Avtomobilist
11/20/18
Avtomobilist
Neftekhimik
KHL 2017-2018
10/22/17
Neftekhimik
Avtomobilist
More games

Current Form

Neftekhimik
10/18/20
Tractor
Neftekhimik
L
10/16/20
Metallurg
Neftekhimik
W
10/10/20
Neftekhimik
Ak Bars
WO
10/05/20
Neftekhimik
Metallurg
L
10/03/20
Neftekhimik
Salavat Yulaev
L
09/29/20
Kunlun RS
Neftekhimik
W
09/27/20
Torpedo
Neftekhimik
L
09/25/20
Lokomotiv
Neftekhimik
W
09/22/20
Neftekhimik
Amur
2
:
2
3
:
2
S
WS
09/18/20
Neftekhimik
Avangard
L
09/15/20
Neftekhimik
Avtomobilist
L
09/13/20
SKA
Neftekhimik
L
09/09/20
Jokerit
Neftekhimik
L
09/06/20
Neftekhimik
Vityaz
W
09/04/20
Neftekhimik
SKA
L
Avtomobilist
10/18/20
Severstal
Avtomobilist
L
10/16/20
Torpedo
Avtomobilist
2
:
2
0
:
1
S
WS
10/14/20
Vityaz
Avtomobilist
W
10/11/20
Avtomobilist
Tractor
W
10/09/20
Avtomobilist
Metallurg
3
:
3
1
:
2
S
LS
10/07/20
Avtomobilist
Barys
W
10/02/20
Metallurg
Avtomobilist
W
09/30/20
Salavat Yulaev
Avtomobilist
W
09/28/20
Sibir
Avtomobilist
L
09/25/20
Avtomobilist
HC Dinamo Minsk
L
09/22/20
Avtomobilist
Vityaz
LO
09/20/20
Avtomobilist
Avangard
WO
09/17/20
Kunlun RS
Avtomobilist
W
09/15/20
Neftekhimik
Avtomobilist
W
09/11/20
Avtomobilist
Torpedo
3
:
3
0
:
1
S
LS
09/08/20
Avtomobilist
Kunlun RS
W
09/05/20
Avtomobilist
HC Spartak
W
09/03/20
Tractor
Avtomobilist
W

Standings

G — Games W — Wins in regulation time WO — Wins in overtime WS — Wins in post-game shootout L — The losses in the main time LO — Losses in overtime LS — Losses in the post-game shootout P — Pucks P — Points
East conference

Team G W WO WS L LO LS P P
1
Ak Bars
20 7 2 3 4 3 1 55-48 28
2
Avangard
18 10 1 0 3 1 3 52-34 26
3
Avtomobilist
18 10 1 1 3 1 2 63-44 27
4
Salavat Yulaev
21 9 0 3 8 1 0 64-61 25
5
Metallurg
18 9 0 3 6 0 0 54-40 24
6
Tractor
18 9 0 1 6 1 1 47-35 22
7
Torpedo
18 4 1 2 8 2 1 47-54 17
8
Amur
20 5 1 1 11 0 2 44-65 16
9
Barys
13 2 3 1 3 3 1 34-36 16
10
Sibir
20 5 1 0 11 0 3 54-65 15
11
Neftekhimik
15 4 1 1 9 0 0 34-55 12
12
Kunlun RS
17 4 0 0 12 0 1 39-61 9
West conference

Team G W WO WS L LO LS P P
1
CSKA
19 12 0 2 3 2 0 56-38 30
2
SKA
19 11 0 0 5 1 2 58-48 25
3
Lokomotiv
17 8 2 2 4 0 1 46-29 25
4
Jokerit
15 9 1 0 4 1 0 54-33 21
5
HC Dinamo Minsk
17 6 2 2 6 0 1 48-46 21
6
HC Dynamo
17 8 1 0 6 1 1 49-42 20
7
Severstal
16 6 2 1 6 0 1 32-42 19
8
Vityaz
17 5 1 2 8 0 1 52-51 17
9
HC Spartak
17 5 0 1 7 3 1 39-52 16
10
HC Sochi
17 3 1 0 11 0 2 29-56 10
11
HC Dinamo Riga
13 1 0 1 8 1 2 24-39 7
Bobrov's Division

Team G W WO WS L LO LS P P
1
SKA
19 11 0 0 5 1 2 58-48 25
2
Jokerit
15 9 1 0 4 1 0 54-33 21
3
Severstal
16 6 2 1 6 0 1 32-42 19
4
Vityaz
17 5 1 2 8 0 1 52-51 17
5
HC Spartak
17 5 0 1 7 3 1 39-52 16
6
HC Sochi
17 3 1 0 11 0 2 29-56 10
Chernyshev division

Team G W WO WS L LO LS P P
1
Avangard
18 10 1 0 3 1 3 52-34 26
2
Salavat Yulaev
21 9 0 3 8 1 0 64-61 25
3
Amur
20 5 1 1 11 0 2 44-65 16
4
Barys
13 2 3 1 3 3 1 34-36 16
5
Sibir
20 5 1 0 11 0 3 54-65 15
6
Kunlun RS
17 4 0 0 12 0 1 39-61 9
Kharlamov Division

Team G W WO WS L LO LS P P
1
Ak Bars
20 7 2 3 4 3 1 55-48 28
2
Avtomobilist
18 10 1 1 3 1 2 63-44 27
3
Metallurg
18 9 0 3 6 0 0 54-40 24
4
Tractor
18 9 0 1 6 1 1 47-35 22
5
Torpedo
18 4 1 2 8 2 1 47-54 17
6
Neftekhimik
15 4 1 1 9 0 0 34-55 12
Tarasov division

Team G W WO WS L LO LS P P
1
CSKA
19 12 0 2 3 2 0 56-38 30
2
Lokomotiv
17 8 2 2 4 0 1 46-29 25
3
HC Dinamo Minsk
17 6 2 2 6 0 1 48-46 21
4
HC Dynamo
17 8 1 0 6 1 1 49-42 20
5
HC Dinamo Riga
13 1 0 1 8 1 2 24-39 7
Teams, that are located in first place in their divisions, will be placed in the first and second spots in the conference standings, depending on the number of points scored throughout all games in the regular season.
League standings

Team G W WO WS L LO LS P P
1
CSKA
19 12 0 2 3 2 0 56-38 30
2
Ak Bars
20 7 2 3 4 3 1 55-48 28
3
Avtomobilist
18 10 1 1 3 1 2 63-44 27
4
Avangard
18 10 1 0 3 1 3 52-34 26
5
SKA
19 11 0 0 5 1 2 58-48 25
6
Salavat Yulaev
21 9 0 3 8 1 0 64-61 25
7
Lokomotiv
17 8 2 2 4 0 1 46-29 25
8
Metallurg
18 9 0 3 6 0 0 54-40 24
9
Tractor
18 9 0 1 6 1 1 47-35 22
10
Jokerit
15 9 1 0 4 1 0 54-33 21
11
HC Dinamo Minsk
17 6 2 2 6 0 1 48-46 21
12
HC Dynamo
17 8 1 0 6 1 1 49-42 20
13
Severstal
16 6 2 1 6 0 1 32-42 19
14
Vityaz
17 5 1 2 8 0 1 52-51 17
15
Torpedo
18 4 1 2 8 2 1 47-54 17
16
Amur
20 5 1 1 11 0 2 44-65 16
17
HC Spartak
17 5 0 1 7 3 1 39-52 16
18
Barys
13 2 3 1 3 3 1 34-36 16
19
Sibir
20 5 1 0 11 0 3 54-65 15
20
Neftekhimik
15 4 1 1 9 0 0 34-55 12
21
HC Sochi
17 3 1 0 11 0 2 29-56 10
22
Kunlun RS
17 4 0 0 12 0 1 39-61 9
23
HC Dinamo Riga
13 1 0 1 8 1 2 24-39 7
Last five games

Team G W WO WS L LO LS P P
1
Lokomotiv
5 2 1 2 0 0 0 12-6 10
2
Avtomobilist
5 2 0 1 1 0 1 14-12 7
3
HC Spartak
5 2 0 0 0 2 1 12-10 7
4
Barys
5 0 3 0 1 1 0 13-12 7
5
SKA
5 3 0 0 2 0 0 17-12 6
6
Kunlun RS
5 3 0 0 2 0 0 18-16 6
7
Severstal
5 3 0 0 2 0 0 8-10 6
8
Jokerit
5 2 1 0 2 0 0 17-17 6
9
Tractor
5 2 0 1 2 0 0 15-11 6
10
Metallurg
5 2 0 1 2 0 0 20-17 6
11
Amur
5 2 0 1 2 0 0 18-15 6
12
Ak Bars
5 2 0 0 1 1 1 10-12 6
13
Avangard
5 2 0 0 2 0 1 16-13 5
14
HC Dynamo
5 2 0 0 2 1 0 12-12 5
15
Vityaz
5 2 0 0 2 0 1 16-18 5
16
CSKA
5 2 0 0 2 1 0 13-16 5
17
Torpedo
5 1 1 0 2 0 1 10-12 5
18
Salavat Yulaev
5 1 0 1 2 1 0 14-15 5
19
Neftekhimik
5 1 1 0 3 0 0 12-19 4
20
HC Dinamo Minsk
5 1 0 1 3 0 0 8-12 4
21
Sibir
5 1 0 0 4 0 0 9-15 2
22
HC Dinamo Riga
5 0 0 0 3 0 2 9-21 2
23
HC Sochi
5 0 0 0 4 0 1 6-19 1
Home

Team G W WO WS L LO LS P P
1
Avangard
10 7 1 0 0 0 2 31-15 18
2
CSKA
10 7 0 0 1 2 0 28-16 16
3
Ak Bars
9 4 1 1 1 1 1 24-16 14
4
Lokomotiv
9 4 1 1 2 0 1 26-18 13
5
Avtomobilist
9 4 1 0 1 1 2 30-22 13
6
Metallurg
10 6 0 0 4 0 0 29-22 12
7
Sibir
11 4 1 0 4 0 2 35-36 12
8
Amur
9 5 0 0 3 0 1 24-20 11
9
SKA
9 5 0 0 3 0 1 27-24 11
10
Salavat Yulaev
9 4 0 1 3 1 0 29-27 11
11
Torpedo
9 4 0 0 2 2 1 29-27 11
12
HC Spartak
10 3 0 1 3 3 0 30-30 11
13
Jokerit
7 5 0 0 2 0 0 31-14 10
14
Severstal
9 4 1 0 4 0 0 19-25 10
15
Tractor
8 4 0 0 2 1 1 23-16 10
16
HC Dinamo Minsk
10 3 1 1 5 0 0 24-26 10
17
Kunlun RS
7 4 0 0 2 0 1 21-20 9
18
Vityaz
9 3 0 1 4 0 1 26-27 9
19
Barys
6 1 0 1 1 2 1 17-19 7
20
HC Dynamo
6 3 0 0 3 0 0 21-15 6
21
Neftekhimik
8 1 1 1 5 0 0 17-25 6
22
HC Dinamo Riga
7 1 0 1 4 0 1 13-15 5
23
HC Sochi
9 1 0 0 6 0 2 14-31 4
Away

Team G W WO WS L LO LS P P
1
Avtomobilist
9 6 0 1 2 0 0 33-22 14
2
SKA
10 6 0 0 2 1 1 31-24 14
3
HC Dynamo
11 5 1 0 3 1 1 28-27 14
4
CSKA
9 5 0 2 2 0 0 28-22 14
5
Salavat Yulaev
12 5 0 2 5 0 0 35-34 14
6
Ak Bars
11 3 1 2 3 2 0 31-32 14
7
Tractor
10 5 0 1 4 0 0 24-19 12
8
Lokomotiv
8 4 1 1 2 0 0 20-11 12
9
Metallurg
8 3 0 3 2 0 0 25-18 12
10
Jokerit
8 4 1 0 2 1 0 23-19 11
11
HC Dinamo Minsk
7 3 1 1 1 0 1 24-20 11
12
Severstal
7 2 1 1 2 0 1 13-17 9
13
Barys
7 1 3 0 2 1 0 17-17 9
14
Avangard
8 3 0 0 3 1 1 21-19 8
15
Vityaz
8 2 1 1 4 0 0 26-24 8
16
Neftekhimik
7 3 0 0 4 0 0 17-30 6
17
HC Sochi
8 2 1 0 5 0 0 15-25 6
18
Torpedo
9 0 1 2 6 0 0 18-27 6
19
HC Spartak
7 2 0 0 4 0 1 9-22 5
20
Amur
11 0 1 1 8 0 1 20-45 5
21
Sibir
9 1 0 0 7 0 1 19-29 3
22
HC Dinamo Riga
6 0 0 0 4 1 1 11-24 2
23
Kunlun RS
10 0 0 0 10 0 0 18-41 0